Home   Akce školy – školní rok 2020/2021

Akce školy – školní rok 2020/2021

Pojďme porozumět pejskům

Většina z nás má doma pejska.                                                                  
Co všechno pejsek potřebuje a jak se o něj máme starat? Víme, jak ho vychovat?  A víme, jak se chovat k psům, které neznáme?


Na tyto a mnoho dalších otázek nám odpověděly dvě zkušené kynoložky z canisterapeutického centra, paní Smetanová a paní Krejčí. Přivedly s sebou své dobře vycvičené pejsky, se kterými jsme se mohli i pomazlit.

A protože se blíží prázdniny, paní lektorky nám vysvětlily pravidla chování při kontaktu s nebezpečným psem. Už víme, že ne každý pejsek stojí o naše pohlazení.

Odkaz na fotky zde: https://photos.app.goo.gl/PNJUqkkBgqVEKRwKA

Školní výlet 1. a 2. třídy

Do prázdnin nám zbývalo jen pár dní a jak jinak ukončit školní rok než společným školním výletem. Už jsme se na něj všichni moc těšili.  A tak ranní bouřka a déšť nás neodradily. A než jsme dorazili do Milotic, počasí se umoudřilo a dokonce nás přivítalo i sluníčko. Tak to zůstalo po celý den.  V překrásném barokním zámku nás čekalo veliké překvapení.

Jako mávnutím proutku se v kostymérně z kluků a holek stali princové a princezny. Najednou jsme se ocitli v 16. století a mohli nahlédnou do života všech, kteří na zámku žili.

V nádherných kostýmech princů a princezen jsme se spolu s paní hraběnkou procházeli po zámku a tiše poslouchali její poutavé vyprávění. Dozvěděli jsme se, jak se na zámku žilo, jaký život vedly děti šlechticů i poddaných, s čím si hrály, co se učily, jaké měly povinnosti a také např. co se tehdy podávalo na zámku k obědu. V krásných nazdobených šatech jsme kráčeli komnatami velmi vznešeně. Za doprovodu cembala si paní hraběnka s princeznami zatančila dobový tanec. Mezitím se princové zase učili šermířskému umění.  Na závěr naší návštěvy jsme se šli rozloučit s paní hraběnkou, princezny vznešenou úklonou a princové smeknutím klobouku. Byl to krásný a nezapomenutelný zážitek!

Na zámku jsme si ještě prohlédli stáje, kde pro nás byly připraveny hry, zábava a mohli jsme objevit i malý poklad či si nakoupit  drobné suvenýry. Prošli jsme si také velkou okrasnou zahradu s ukřičenými pávy a voňavými květy růží.
Poté už jsme se vydali na cestu do zoologické zahrady do Hodonína.  Tak jsme si samozřejmě prohlédli všechna zvířátka, která se nám v tom horku ukázala – lvi, opice, plameňáci, sovy, zebry či velbloudi.

Poobědvali jsme, nakoupili, proskočili se na hřišti  a už se chystali k domovu. Unaveni, ale snad všichni spokojeni, jsme se vrátili domů. Budeme mít hodně co vyprávět.

Odkaz na fotky zde: https://photos.app.goo.gl/xBWJyw3MbuiohT4x7

Výlet do Brna

V letošním školním roce jsme se rozhodli s dětmi navštívit historické památky města Brna. A tak  v úterý 15.6.  naši žáci 3.,4. a 5. ročníku mohli poznat zdejší zajímavosti. Po návratu druhý den jsme si o výletě povídali, sdělovali zážitky a také je i napsali. Vyprávění dětí bylo velice zajímavé, práce byly výborné a tak jsme se rozhodli jednu z nich zveřejnit.  Tak, aby i ostatní si mohli přečíst naše zážitky z pohledu Pavlínky Nevrtalové. Nechte se proto vtáhnout do vyprávění, kde se dozvíte, co jsme prožili.

Odkaz na fotky najdete zde:
4. ročník: https://photos.app.goo.gl/2Cbva8HYERQgC7kW9
3. ročník:https://photos.app.goo.gl/QB39tdckkufALH9y5
Mix fotek – 3. – 5. ročník : https://photos.app.goo.gl/Ry4vLa6fx2D3bVss7https://photos.app.goo.gl/Ry4vLa6fx2D3bVss7

SKM_C3350210622134301-1

Den dětí

Odkaz na fotky zde: https://photos.app.goo.gl/Cmpmsc8BLknx61FV6

NÁVŠTĚVA JEZÍRKA V SOBĚŠICÍCH – 3.,4. a 5. roční 12.5.

Dne 12. května  se vypravila 3., 4. a 5.třída do enviromentálního střediska Jezírko. Pracoviště Lipky Jezírko se nachází v krásném prostředí lesů poblíž brněnských Soběšic. Velká část výuky probíhá přímo v lese nebo louce. A umožňuje tak názorné učení a osvojování znalostí, ale i probouzení citového vztahu k přírodě prostřednictvím aktivit zaměřených na smyslové vnímání přírody.

Vybrali jsem si program nazvaný „Příroda na talíři“.
Po dlouhé době, kdy jsme byli odkázáni na distanční výuku, jsme přivítali možnost strávit celé dopoledne v přírodě. Po zkušenosti už víme, že programy v tomto středisku jsou velice pěkné a dozvíme se vždy spoustu nových a zajímavých informací. Nebylo tomu jinak ani tentokrát. Po příchodu do střediska se nás ujaly lektorky a během dopoledne jsme vystřídali spoustu činností. Formou her si děti připomenuly zákonitosti potravního řetězce, fotosyntézy. Mohly si podrobně prohlédnout přírodniny, listy, kamínky, květy pod mikroskopem. Na zahradě si zahrály hry,        při kterých poznávaly hmyzí opylovače. Hmyz, který nejčastěji opyluje naše zahrady, např. včela medonosná, čalounice huňatá, čmelák zemní, babočka paví oko, pestřenka rybízová, zlatohlávek zlatý, dlouhozobka svízelová. Prohlédly si hmyzí hotely, které zde mají vybudované. Zároveň jsme obdivovaly téměř 80 letou zahradu, kde rostou téměř zapomenuté odrůdy jabloní, Ontario, Panenská, Renety…

Na závěr si děti připravily čerstvý čaj z bylinek, které si samy natrhaly. Nasbíraly si listy meduňky,  kopřivy, šalvěje, levandule, oregana, lípy a květy pampelišky. Lahodný čaj nás svou chutí překvapil.
Tak jsme si přišli ochutnat přírodu.
Bylo vidět, že děti byly z pobytu v přírodě nadšené a užívaly si po dlouhé době společný čas  se spolužáky.

Odkaz na fotky zde: https://photos.app.goo.gl/UfJu6QmXqvEAKd5z5
5. ročník zde: https://photos.app.goo.gl/DWCEZcKeXWjX94KB9

NÁVŠTĚVA JEZÍRKA V SOBĚŠICÍCH

Přestože jsme měli možnost na rozdíl od našich starších spolužáků chodit do školy, chybělo nám zrušené plavání nebo různé mimoškolní aktivity, na které se vždycky těšíváme. S radostí jsme tedy přijali možnost zúčastnit se již dlouho naplánované výpravy do výukového centra pro ekologickou výchovu na JEZÍRKU v Soběšicích.

Paní učitelky nám vybraly výukové téma MRAVENCOVO DESATERO. Nemohli jsme ani dospat, jak moc jsme se těšili.

Program byl rozdělen do dvou částí.  První část se odehrávala v krásně vybavených učebnách Jezírka, druhá ve venkovním areálu a v blízkém lese. V těchto aktivitách se obě třídy spravedlivě prostřídaly.

O životě mravenců jsme se dověděli spoustu nových informací. O tom, jak mravenci ve společenstvu žijí, jaké mají role, jak se dorozumívají, čím se živí a kdo je jejich nepřítel. Pracovali jsme s různými názornými pomůckami, dokázali jsme složit správně model těla mravence i jeho životní cyklus.

Velikým zážitkem pro nás všechny bylo prolézání modelu obřího mraveniště. Protahovali jsme se úzkými chodbičkami, pozorovali výjevy ze života mravenců v jednotlivých vitrínkách a snažili se najít odpovědi na záludné otázky našich učitelů.

Venku nás zase nejvíce bavily tematické pohybové hry, které byly zaměřeny na vzájemnou spolupráci a na pohyb v přírodě . Při hrách jsme museli využít našich dosavadních znalostí o přírodě a zároveň jsme se opět něco nového dozvěděli.  

Z tohoto hezkého dopoledne jsme si odnesli nejen plno zážitků a vědomostí, ale také výrobek – malého mravenečka z ořechových skořápek.

Pokud vás zajímá více informací o JEZÍRKU, přidáváme odkaz na jejich webové stránky a současně pozvání od lektorů výukového centra k návštěvě akcí pro veřejnost ( samozřejmě, až to bude možné). www.lipka.cz/jezirko

Jak se nám výlet líbil uvidíte na fotografiích.  
Fotky – 1. ročník: https://photos.app.goo.gl/G8GUg2jtYP91sCJAA
Fotky -2.ročník:https://photos.app.goo.gl/VpTSKXyUuRYtBmKg8

Mikuláš ve škole

Ani přísná hygienická opatření nezabránila tomu, aby školu navštívil Mikuláš. Sice jsme ho neviděli, ale stopy po něm zůstaly. Zanechal nám tu úkoly z různých předmětů s mikulášskou tematikou. Úkoly byly zajímavé a ty o čertech docela záludné. Nechybělo také luštění hádanek a malování obrázků. Za pěknou práci nám Mikuláš nadělil třídní adventní kalendář se sladkostmi a úkoly. Ty děti postupně plní a některými z nich potěší doma i své blízké.  Zbývá už jen pár dní do Štědrého dne a my si předvánoční čekání vyplňujeme nejenom učením, ale i připomínáním tradic, zvyků a pranostik. Nebude chybět ani poslech vánočních koled a sledování pohádek.   Moc se už těšíme na Vánoce.  

Fotky k prohlédnuti zde: https://photos.app.goo.gl/h5CgmygGYrsjVLrP6

Distanční výuka na naší škole 

Sotva jsme se po letních prázdninách ve škole rozkoukali, čekalo nás nemilé překvapení. 14. 10. se za námi opět zavřela „školní vrata“ a začala distanční výuka. Nečekali jsme, že to bude na tak dlouho. Zvláště pro naše nejmenší – prvňáčky byla situace velmi obtížná. Ani sebelepší počítač nenahradí kontakt s jejich paní učitelkou v úplných školních začátcích. I ostatní třídy to neměly jednoduché. Distanční výuka je velkou zátěží pro žáky i učitele, ale také pracující rodiče, kteří kromě podpory svých dětí musí zvládnout i svou vlastní práci. S radostí jsme přijali zprávu, že se škola opět otevírá a my se můžeme vrátit zpět do školních lavic. 

Slavnostní zahájení školního roku

V úterý 1. září jsme zahájili nový školní rok 2020/2021. Tentokrát ovšem trochu netradičně. Z důvodu hrozby nákazy Covidem 19, jsme se nemohli, stejně jako každý rok, všichni společně setkat ve třídě    a přivítat se se všemi, koho jsme po celé prázdniny neviděli. Žáci 2.– 5. ročníku se přesunuli se svými třídními učiteli do svých tříd. Prvňáčky i s jejich rodiči si odvedla paní učitelka do první třídy, kde už bylo vše připraveno ke slavnostnímu zahájení nového školního roku. 

Odkaz na fotky zde: https://photos.app.goo.gl/seRYhnAdQeNCNQHw5